חט"ב סנונית מחולל פעילויות חדשות

לוחות רועדים ונשברים

לוחות רועדים ונשברים חזרה
1 צונאמי 2 מבנה כדור הארץ 3 לוחות טקטוניים 4 מעל ומתחת 5 תנועות ותופעות

צונאמי

צונאמי אדיר ביפן לאחר רעש של 8.9 בסולם ריכטר

ב-11 במרס 2011, בשעות הצהריים, בעקבות רעש אדמה אשר התרחש בעומק של כעשרה קילומטרים בקרקעית האוקיינוס השקט, במרחק של 125 ק"מ ממזרח ליפן, הגיעו לחופי יפן גלי צונאמי אדירים בגובה של עשרה מטרים. הגלים שטפו בעוצמה את היבשה בצפון-מזרח יפן וסחפו כל דבר שהיה בדרכם. הצונאמי הגיע בעקבות רעש אדמה בעוצמה נדירה של 8.9 בסולם ריכטר. הרעש לא גבה קורבנות, אבל גל הצונאמי האדיר גרם לנזק ולנפגעים. באסון הנורא נספו קרוב ל-20,000 הרוגים ונעדרים ועוד מאות אלפים נותרו ללא בית.

שדות כוסו במי ים, בניינים, בתים, מבני תעשייה וכלי רכב טבעו בגלי המים והבוץ ואניות נסחפו ליבשה. בעקבות הרעש פרצו שרֵפות, בהן שרֵפת ענק בבית זיקוק בצפון טוקיו.

במחוז פוקושימה גרם הרעש לפגיעה חמורה באחת מתחנות הכוח הגרעיניות, "פקושימה דיאיצ'י": בחלקים של ארבעת הכורים בתחנה היו פיצוצים שגרמו היתוך, שפלט קרינה מסוכנת. למעלה מ-160 אלף תושבים ברדיוס של כעשרה קילומטרים מהמתקן הגרעיני פונו מבתיהם, ויוכלו לשוב אליהם רק בעוד עשרות שנים.

 

צונאמי הוא גל שנוצר בגוף מים גדול (ים או אגם) על ידי הפרעה פתאומית. אחד הגורמים האפשריים להפרעה כזו הוא רעידת אדמה. מקורן של רעידות האדמה הוא בתזוזת הלוחות המרכיבים את השכבה העליונה המוצקה של כדור הארץ – הליתוספרה. שכבה זו נחלקת לשני סוגים: ליתוספרה אוקיינית וליתוספרה יבשתית. מתחת לשכבת הליתוספרה המוצקה נמצאת שכבת האסתנוספרה, המורכבת מסלעים בעלי מאפיינים של נוזל צמיג מאוד (מגמה).

הלוחות נמצאים בתנועה מתמדת (בקצב של עד כשלושה סנטימטרים בשנה) זה כלפי זה. הגבולות בין כל זוג לוחות מוגדרים על פי כיווני התנועה שלהם. מבחינים בין שלושה סוגי גבולות כאלה -

א. גבול הפחתה: שני הלוחות נעים זה לכיוון זה (גבול התכנסות, שיכול להתבטא בהתנגשות יבשות, ביצירת רכסי הרי קימוט או בהתכופפות לוח אחד מתחת לאחר).

ב. גבול פתיחה או גבול התרחקות: שני הלוחות נעים בכיוונים מנוגדים ומתרחקים זה מזה.

ג. גבול החלקה: שני הלוחות נעים במקביל זה לזה.

שאלה 1

 

לפניכם תמונה של אזור פוז'יסוקה ביפן לפני ואחרי צונאמי וכן מספר סירטונים המסבירים את תהליך היווצרותם של גלי צונאמי.

צפו בסרטונים ובתמונה והסבירו כיצד מתרחש צונאמי ומהן תוצאותיו.

בתמונה שלפניכם יש לגרור את הפס השחור ימינה כדי לצפות בתמונה של אותו אזור ביפן לאחר אסון הצונאמי:

© Google, Digital Globe, GeoEye

סרטון מס' 1

סרטון מס' 2

סרטון מס' 3